Развој руралних заједница препознат је као један од приоритета у земљама Европске уније, са посебним нагласком на важну улогу грађана у испуњавању потреба руралних подручја и маргинализованих група које у њима живе.
Институт за развој и иновације кроз Horizon Europe пројекат ESIRA (Enhancing Social Innovation in Rural Areas) је део конзорицјума од 15 партнерских организација из осам земаља. Циљ рада је допринос развоју и имплементацији иновативних иницијатива које долазе из руралних подручја, а које ће побољшати положај појединаца из осетљивих група на тржишту рада.
На развој руралних заједница може се деловати само уколико су укључени сви релевантни актери како са локалног, тако и са националног нивоа, али уз поштовање потреба становништва у тим заједницама и тзв. „одоздо-на-горе“ приступ.
Одржан други састанак пројектног тима на ESIRA пројекту
Институт за развој и иновације је као партнер из Републике Србије присуствовао на другом састанку пројектног тима ESIRA пројекта, одржаном у Будимпешти 16. и 17. октобра 2024. године. Циљ радног састанка је био представљање досадашњих резултата пројекта, а посебно се дискутовало о напретку у успостављању мулти-акторских платформи у земљама обухваћеним пројектом.
Мулти-акторске платформе (МАП) су пројектом замишљене као платформе развој и имплементацију иновативних иницијатива из области социјалне економије. Оне омогућавају да се кључни актери из различитих области укључе у решавање локалних проблема са којима се становништво руралних подручја суочава.
Поред Србије, успостављено је још осам мулти-акторских платформи у шест европских држава и то у: Бургосу у Шпанији, Абруцу и Трентину у Италији, Северној Мађарској, Западном Поморју и реонима Леско и Bieszczady у Пољској, Друшкининкају у Литванији и Инландету у Норвешкој.
Мулти-акторска платформа је успостављена у Јабланици и Пчињи
У Србији су окрузи Јабланица и Пчиња изабрани за пилот подручја у којима је успостављена мулти-акторска платформа са циљем укључивања што већег броја локалних актера и покретања иницијатива за даљи развој овог дела Србије. Представници свих локалних самоуправа из овог округа узели су учешће, као и представници цивилног сектора и регионалних развојних агенција.
Окрузи Јабланице и Пчиње су по бројним економским индикаторима испод националних просека. У Јужној и Источној Србији просечна зарада у 2023. години била је за четвртину нижа од републичког просека, док је стопа незапослености за 3,5 процентна поена виша од републичке. Посебно су угрожене поједине групе становништва попут младих, где је стопа незапослености готово 23,4%, или жена чија стопа незапослености је 14,5%.
Постојање јаке локалне заједнице, кроз успостављену мулти-акторску платформу, ће у будућности утицати на побољшање статистичких показатеља на тржишту рада. Жене, млади, дугорочно незапослени и предузетници-почетници у пословању су препознати као главна циљна група подршке ESIRA пројекта у овим окрузима, али ово не ограничава да локалне иницијативе грађана могу доћи и из других области попут пољопривреде.
Слике: Институт за развој и иновације