Feugiat pretium nibh ipsum consequat nisl velavida trum quisque non tellus orci rudor ellus mauris a diam maecenas arcu.

Tel: +(123) 456 7890

contact@theme.com

620 Eighth Avenue, New York

Међу младим предузетницима у Србији свака трећа особа је жена

 -  - Међу младим предузетницима у Србији свака трећа особа је жена

Подршка женском предузетништву је вишедимензионална мера економском политике из разлога што поседује развојну, демографску и социјалну компоненту. У Републици Србији је у 2023. години било око 39 хиљада регистрованих предузетника старости од 18 до 30 године, тј. оних који су пунолетни млади. Око 27 хиљада предузетничких радњи су основали мушкарци, а око 12 хиљада жене. Закључак је да и код младих постоји несразмерно већи број предузетника мушкараца јер је расподела по половима у целокупној популацији у Републици Србији приближно једнака – 51% жена и 49% мушкараца.

Све досадашња искуства у раду Института за развој и иновације говоре да новчана помоћ, коју обично нуде тренутно постојеће мере економских политика, није најбитнија ствар код подршке младим предузетницима.
Подршка женском предузетништву и предузетништву младих је неопходна како би млади савладали основне алате за развој предузетништва и кроз њих развили и тестирали своју предузетничку идеју. Такође, младим предузетницима је примарно потребна помоћ у стицању знања из области маркетинга и дизајна.

Завршни догађај пројекта Економски снажне!

Након 10 месеци трајања пројекта „Економски снажне!“ који је подржан од стране Министарства за бригу о породици и демографију, Институт за развој и иновације је 10. децембра 2024. године организовао завршни догађај у Културном центру ГРАД у Београду.

Догађај је био прилика да се учеснице пројекта, ментори, као и успешне предузетнице окупе на једном месту и размене искуства за наредни период развоја предузетнички идеја учесница пројекта „Економски снажне!“.
Завршном догађају су присуствовали представници Министарства за бригу и породици и демографију, као и чланови ужих породица предузетница. Догађај је био прилика и да предузетнице-учеснице пројекта „Економски снажне!“ представе своје производе које су развијале током трајања пројекта.

Панел дискусија као мотивација за даље бављење предузетништво

Главни део догађаја је заузела панел дискусија са успешним предузетницама која је имала за циљ да мотивише учеснице пројекта „Економски снажне!“ за даљи рад на својим предузетничким идејама, као и да  учеснице чују искуства и изазове већ успешних предузетница.

Панел дискусију је испред Института за развој и иновације модерирао Ненад Јевтовић, а панелискиње су биле Ана Нешић оснивачица платформе „Мали произвођачи хране у Србији“, Ведрана Недељков из породичног газдинства Недељков и Славица Антонић оснивачица бренда „Слатка теглица“. На панелу се говорило о томе како су панелисткиње постале предузетнице, о изазовима и најтежим тренуцима у пословању, какве погледе и савете могу дати око ангажовања екстерних консултаната, као и о томе са каквим су се изазовима суочиле током раста пословања.
Након одговора на питања која су имала учеснице пројекта „Економски снажне!“ други део панел дискусије је био посвећен усклађивања родитељства и бављења предузетништвом. Говорили се о томе да ли је вођење сопственог бизниса боље окружење за уклапање пословних и породичних обавеза, као и које су предности и мане у односу на рад у корпорацијама и великим фирмама.

Слика: Институт за развој и иновације