Iako je potencijal za stvaranje „zajedničkog tržišta rada“ u zemljama zapadnog Balkana veliki, u praksi do radnih migracija ne dolazi. Najveći deo migracija sa zapadnog Balkana je usmeren ka zemljama Evropske unije. Stanovnici Albanije uglavnom emigriraju ka Italiji, iz Severne Makedonije, pored ostalog i ka Grčkoj; dok stanovnici drugih zemalja na čelu sa Srbijom uglavnom emigriraju ka Nemačkoj, Švajcarskoj ili Austriji.
Završna konferencija „Kako do povećanja mobilnosti radne snage na zapadnom Balkanu“
Kako bi se javnosti predstavili rezultati istraživanja, kao i predlozi mera ekonomskih politika koji bi doprineli povećanju mobilnosti radne snage, Institut za razvoj i inovacije je ovim povodom organizovao 29. oktobra 2024. godine konferenciju u Sava Centru. Konferenciju su otvorili Nenad Jevtović, direktor Instituta za razvoj i inovacije i Miodrag Milosavljević, zamenik direktora Fondacije za otvoreno društvo – zapadni Balkan. U svojim govorima su se osvrnuli na zajednički rad u predhodne četiri godine, i podelili poglede na regionalna kretanja i saradnju.
Stručni panel i pogledi iz ugla poslodavaca i sindikata
Centralni deo konferencije je zauzeo panel posvećen predlozima za rešenje problema niske mobilnosti rada čiji je stručni moderator bio dr Petar Vasić, vanredni profesor sa Geografskog fakulteta. Učešće su još uzeli Bojan Stanić; pomoćnik direktora Privredne komore Srbije, i Dragan Todorović; predsednik Saveza samostalnih sindikata Beograd. Uz različite poglede na tržište rada iz ugla poslodavaca i zaposlenih, zajednički zaključak koji je panel iznedrio jeste da će u godinama i decenijama koje dolaze, nedostatak radne snage predstavljati osnovni faktor ograničenja privrednog i društvenog razvoja. Panelisti su se složili i da ekonomske politike ne mogu dati rešenja u kratkom roku, već da se i primenom prikladnih ekonomskih i demografskih politika rezultati mogu očekivati samo na srednji i dugi rok.
Slika: Institut za razvoj i inovacije