На основу искуства у спровођењу пројеката и програма подршке предузетницима, пре свега младима и женама, Институт за развој и иновације је изнео став да је приметан недостатак кадрова који се професионално баве подршком предузетницима у развоју њихових бизнис идеја.
На основу јавно доступних података, уочава се све већа подршка, како материјална тако и менторска, у оквиру иновационог екостартап система. Ипак, то се не може тврдити у случају подршке традиционалном предузетништву које, за разлику од стартап идеја, није скалабилно и често представља најбоље решење за унапређење материјалног положаја угрожених група становништва на тржишту рада.
Поред новчане помоћи и субвенција које предузетници добијају од стране државних институција, друга врста подршке у смислу развоја бизниса није присутна, или је присутна на нивоу који не задовољава потребе предузетника да своју бизнис идеју учине одрживом и постану економски независни појединци.
Потребе предузетника у првој фази развоја бизниса
О искуствима и потребама за изградњу кадрова коју пружају подршку традиционалним предузетницима је на Пословном форуму у Брчком, у име Института за развој и иновације, говорио Ненад Јевтовић. Представио је досадашње резултате рада на пројектима Института за развој и иновације који пружају подршку традиционалном предузетништву.
Посебан фокус је стављен на искуства приликом избора предузетника који су учесници програма подршке, као и на типове вештина који су им потребни приликом развоја бизнис идеја. Досадашња искуства показују да је предузетницима најпре потребна подршка у развоју бизнис идеје и то на што бржи улазак у процес тестирања производа или услуге коју развијају. Затим им је потребна помоћ у брендирању бизниса, као и израда маркетинг стратегије и промоцији бизниса.
Пословни форум за фирме из Брчког и Лознице
Пословни форум за фирме из Брчког и Лознице је представљао прилику да се окупљени представници државних органа, предузетници, али и незапослени у цивилном сектору окупе и поделе изазове са којима се суочавају.
Форум је отворио градоначелник Брчко дистрикта Синиша Милић, док су се испред Развојно-гарантног фонда Брчко и Послово-предузетничког инкубатора у Лозници обратили Индира Левић Мухаремовић и Бојан Лучић. Директор Института за развој и иновације, Ненад Јевтовић, као представник трећег партнера на пројекту NESESER је говорио о развоју и успостављању пословно-предузетничких инкубатора у Брчком и Лозници.
Пројекат „NEwly established Start-up Enterprise SERvices – NESESER“ се имплементира у oквиру ИПА програма Прекограничне сарадње Србија – Босна и Херцеговина 2014–2020. Уговорно тело овог пројекта je Mинистарство финансија Републике Србије, а спроводи се уз финансијсу подршку Европске уније.
Слика: Развојно-гарантни фонд Брчко