Управљање истраживањима, као пракса која се континуирано развија, има за циљ да обезбеди већу транспарентност, инклузивност и сарадњу, посебно у контексту отворене науке. Спровођењем принципа отворене науке, универзитети и истраживачке организације могу повећати дељење и унапредити ефективност различитих истраживачких резултата попут публикација, података, инфраструктуре и образовних ресурса. Све за ширу добробит друштва. Другим речима, отворена наука има потенцијал да подстакне иновације и унапреди квалитет, инклузивност и друштвени утицај истраживања.
Недостаци у усвајању и спровођењу пракси Отворене науке
Упркос бројним заједничким напорима, универзитети и истраживачке организације још увек имају дуг пут у погледу усвајања, прилагођавања и спровођења пракси отворене науке. Културне промене потребне за широку примену ових пракси представљају својеврсни процес и универзална решења не постоје. Стога би свака организација требало да се усклади са принципима отворене науке сопственим темпом и на својствен начин.
Кроз пројекат BEAMING, Институт за развој и иновације спровео је анализе 12 европских универзитета и истраживачких института, са фокусом на усвајање и спровођење пракси отворене науке. Идентификовали смо недостатке у усвајању и спровођењу различитих домена отворене науке и формулисали препоруке за њихово практично превазилажење.
BEAMING форум за менаџере истраживања у оквиру отворене науке
Тродневни BEAMING форум за менаџере истраживања у оквиру отворене науке организовао је BOKU Универзитет у Бечу, са циљем окупљања менаџера истраживања и других практичара у области отворене науке, из 12 партнерских високошколских институција и истраживачких института, ради размене знања о праксама отворене науке, разматрања различитих начина за њихово спровођење, као и дефинисања њихове везе са биоекономијом као хоризонталном темом BEAMING пројекта.
Институт за развој и иновације водио је практичну сесију у циљу представљања претходно поменутих анализа као својеврсних водича за партнерске високошколске институције и истраживачке институте. Циљ је да се ове анализе користе као почетна тачка за креирање индивидуалних акционих планова за усвајање и спровођење пракси отворене науке у наредном периоду. Након ове сесије, учесници су кроз заједничке креативне сесије започели израду својих акционих планова.
BOKU је, такође, обезбедио експерте за различите комплементарне теме (евалуација истраживања, отворени подаци, отворени образовни ресурси и биоекономија), који су разменили знања и искуства са BEAMING партнерима кроз три интерактивне сесије.