Kако живимо у друштву у којем се експлоатације ресурса и нивои потрошње континуирано увећавају – многе еколошке последице, попут климатских промена и губитка биодиверзитета, постале су неизбежне. Екстракција сировина и њихово одбацивање након коришћења једноставно није одржива пракса. Биоекономија представља значајан елемент у суочавању са овим изазовима и трансформацији друштва кроз задовољавање материјалних потреба обновљивим ресурсима, на ефикасан и одржив начин.
Ипак, да би се у потпуности искористили потенцијали биоекономије, потребно је ширити релевантно знање и преносити добре праксе. Управо овде Отворена наука постаје кључна јер нам омогућава да ефикасно и етички делимо податке и друге научне резултате, и на смислен начин укључимо грађане и друге заинтересоване стране у истраживачке процесе. Другим речима, Отворена наука има потенцијал да убрза напредак у пољу биоекономије тако што ствара инклузивно, колаборативно и транспарентно истраживачко окружење.
Посета BOKU Универзитету у Бечу
Тим Института за развој и иновације, заједно са представницима Универзитета у Бањој Луци и Мађарске иновационе агенције, посетио је BOKU универзитет са циљем размене искустава и најбољих пракси у вези развијања биоекономије и спровођења пракси Отворене науке.
Представници BOKU универзитета поделили су искуства у пољу управљања истраживачким подацима и базама података, и представили своје праксе у развојању и вођењу Horizon Europe пројеката. Такође, група је разговарала о резултатима истраживања везаних за социо-културне аспекте биоекономије, као и новим трендовима у развоју биоекономије на националном и нивоу Европске уније.
На крају, тим је обишао BOKU кампус Turkenschanze и посетио Research Data Expo на Техничком универзитету у Бечу, где је први data steward на BOKU универзитету приказао најновија достигнуц́а у управљању истраживачким подацима у Аустрији.
Анализирање пракси Отворене науке на европским универзитетима
Институт за развој и иновације доприноси унапређењу биоекономије и Отворене науке кроз анализе пракси Отворене науке у 12 високошколских установа и истраживачких института широм Европе и развијање препорука за њихово унапређење. Резултати ових анализа ће бити доступни у наредном периоду и биће коришћени за унапређење пракси Отворене науке у циљним институцијама, као и за пружање корисних увида широј заједници која се бави Отвореном науком.
Представљене активности су спроведене у оквиру пројекта BEAMING, који је подржан од стране Horizon Europe програма Европске комисије. Пројекат има за циљ да промовише изврсност и иновације у биоекономији кроз сарадњу високошколских институција у Централној, Источној и Југоисточној Европи, као и на западном Балкану.