Мобилност радне снаге на западном Балкану, али и у Србији је ниска. Подаци показују да не долази до значајних радних миграција на тржишту рада, већ да су миграције између земаља у овом делу Европе пре свега последица доласка на студије и породичних разлога.
Састанци са медијима и представницима академске заједнице
Како би обавестили медије и представнике академске заједнице о једногодишњем раду на анализирању мобилности радне снаге ка Србији, Институт за развој иновације је организовао 24. и 25. септембра 2024. године два састанка са кључним играчима у заговарању економских политика. Новинари су обавештени о основним закључцима анализе и кретањима које истраживачи предвиђају. Такође, ово је била прилика и да се сагледа претходних 6 година рада Института за развој и иновације на теми анализа миграција у Србији. Овом приликом дата су методолошка објашњења и одговори на питања о броју емиграната из Србије, која стварају контроверзе у јавности. Појашњено је да након објављивања резултата Пописа из 2022. године, поље за различита тумачења броја емиграната је смањено, и да је годишње у просеку за период од 2011. године до 2022. године, из Србије емигрирало између 25 и 27 хиљада људи.
Повећање мобилности у оквиру Србије
Тема која је посебно покренута на радном састанку са представницима академске заједнице је мобилност радне снаге у оквиру Србије. Претпоставља се да је такође ниска, и да је то последица услова на тржишту рада између региона и области које се не надмећу за привлачење радне снаге. Као додатни разлог ниске мобилности истраживачи из Института за развој и иновације виде слабу инфраструктурну повезаност. У прилог овоме указује повећање мобилности радне снаге између Београда и Новог Сада након успостављања брзе пруге.
Слика: Институт за развој и иновације