Институт за развој и иновације је социјалне иновације препознао као прилику за даљи развој Јабланичког и Пчињског округа. На остварењу ових циљева ради у синергији са републичким и локалним органима, али и представницима невладиног сектора и привреде. Све активности у наредне 4 године ће се одвијати у оквиру пројекта ESIRA, који је финансиран од стране Европске комисије кроз Horizon Europe програм, и представља својеврсну платформу за рад на југу Србије.
Конференција у Лесковцу као прилика за подизање свести о приликама за социјалне иновације
Како би се кључним играчима, медијима и јавности представио пројекат ESIRA организована је 23. октобра 2024. године конференција у Лесковцу. Конференцију је отворила Татјана Мацура, министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена. Мацура је истакла значај иновација у унапређењу социјалне политике, и нагласила да је будућност региона у примени иновативних решења која интегришу најугроженије групе друштва. Испред Града Лесковца, на отварању конференције се присутнима обратила Бранкица Стаменковић, градска већница за образовање, и истакла да Град Лесковац радује чињеница да се жене све више одлучују да крену у женско предузетништво.
Панел дискусије посвећене женском предузетништву и регенеративној пољопривреди
Након званичног отварања конференције уследиле су две панел дискусије посвећене иницијативама на којима се већ ради у Јабланичком и Пчињском округу у оквиру пројекта ESIRA. На панелима су размењена претходна искуства у подизању вештина жена за предузетништво, али су и представљени планови како регенеративну пољопривреду као иницијативу успоставити и оснажити на југу Србије, и пренети знања из Војводине где се увелико имплементира.
Слика: Дејан Станковић и Институт за развој и иновације