Стање на тржиштима рада земаља које чине западни Балкан, као и миграциони токови који су присутни, навели су истраживаче из Института за развој и иновације да заступају тезу о утицају тржишта рада на целокупну перспективу западног Балкана. Иако је ова теза у супротности са готово општеприхваћеним становиштем да геополитички фактори у потпуности одређују друштвена кретања на простору онога што се назива западни Балкан.
Тржиште рада на западном Балкану је јасно подељено
Тржиште рада је пре свега подељено према националном корпусу, што се делимичко може објаснити и језичком баријером – до кретања радне снаге не долази између Републике Србије и Републике Албаније. Такође, карактеристично је да је Италија главна дестинација за одлазак људима из Албаније, док је другим то Немачка. Разлози за ово се можда могу тражити у миграционим односима бивше СФР Југославије и Савезне Републике Немачке, који сежу још из 1970-их година. Ово је далеко јасније и кроз чињеницу да су сем Албаније, све остале земље западног Балкана биле део бивше СФРЈ.
Радни састанак у Тирани
Директор Института за развој и иновације, Ненад Јевтовић, је 17. септембра 2024. године учествовао на међународном радном састанку „Миграције, дијаспора и развој на западном Балкану“ у Тирани. Представио је досадашња истраживања Института, истраживачке закључке и тезу о утицају тржишта рада на будућност западног Балкана. Ово је била прилика да се са истраживачима из других земаља западног Балкана и Европске уније размотре ставови које Институт за развој и иновације заступа, као и да се размене мишљења и истраживачке критике.
Албанија је земља која у релативном смислу има највеће негативне последице емиграције.
Један од кључних тема радног састанка је била и одлазак медицинског кадра са западног Балкана. Губљење људског капитала у сектору здравства је препознато као једна од основих препрека за даљи друштвени развој на западном Балкану, а говорило се и о предлозима економских политика које би овај процес требало да ублаже и успоре.
Слика: Институт за развој и иновације