Feugiat pretium nibh ipsum consequat nisl velavida trum quisque non tellus orci rudor ellus mauris a diam maecenas arcu.

Tel: +(123) 456 7890

contact@theme.com

620 Eighth Avenue, New York

Zašto je dobro da građani budu naučnici?

 -  - Zašto je dobro da građani budu naučnici?

Građanska nauka se može jednostavno i grubo definisati kao učešće građana i drugih „nestručnjaka“ u naučnim istraživanjima. Ovaj interaktivni pristup, koji je jedan od glavnih stubova otvorene nauke, sve više dobija na značaju u akademskoj sferi, civilnom društvu i uopšte u javnom mnjenju.

Iako građanska nauka dobija na prepoznatljivosti, i dalje se postavljaju brojna pitanja o njoj. Kako sprovesti građansku nauku u praksi? Da li učešće građana suštinski dodaje vrednost celom procesu ili je to samo još jedna novotarija i popularna poštapalica koju koristimo kako bi se prikazali kao inkluzivni?

Na ova i druga vezana pitanja o građanskoj nauci odgovore su davali istraživači iz Instituta za razvoj i inovacije u okviru BEAMING letnje škole otvorene nauke. Letnja škola je održana od 24. do 26. juna 2024. godine na Univerzitetu u Novom Sadu, i okupila eksperte i istraživače iz partnerskih visokoškolskih ustanova i istraživačkih instituta.

Sve kako bi razmenili znanja o potencijalima otvorene nauke u polju bioekonomije. Polaznici su dobili priliku da učestvuju u sesijama na teme što su FAIR podaci, građanska nauka i Evropski oblak otvorene nauke. Pored toga, učesnici su imali priliku da se umreže, ostvarujući ciljeve projekta vezane za prekograničnu saradnju i izgradnju kapaciteta u sektoru bioekonomije.

Siniša Borota iz Instituta za razvoj i inovacije održao je predavanje na temu građanske nauke. Naglasio je značaj otvorenih, inkluzivnih i kolaborativnih naučnih praksi u suočavanju sa izazovima u bioekonomiji i ostvarivanju širih društvenih benefita.

Pored Instituta za razvoj i inovacije, sesije su održali predstavnici Poljoprivrednog fakulteta iz Novog Sada, IT centra  Univerziteta u Beogradu, EOSC Austria, Tehnološki univerzitet u Beču, Institut BioSense, Institut tehničkih nauka (Srpska akademija nauka i umetnosti) i Instituta za nuklearne nauke „Vinča“.

Letnja škola otvorene nauke organizovana je u okviru projekta BEAMING, koji podržava Evropska komisija kroz program Horizon Europe. Četvorogodišnji projekat ima za cilj da promoviše izvrsnost i inovacije u bioekonomiji kroz saradnju između visokoškolskih institucija u Centralnoj, Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi, kao i na zapadnom Balkanu.