Feugiat pretium nibh ipsum consequat nisl velavida trum quisque non tellus orci rudor ellus mauris a diam maecenas arcu.

Tel: +(123) 456 7890

contact@theme.com

620 Eighth Avenue, New York

PROSEČNE PLATE U IT SEKTORU SU TRI PUTA VEĆE OD PROSEČNE PLATE U SRBIJI

 - OPEN  - PROSEČNE PLATE U IT SEKTORU SU TRI PUTA VEĆE OD PROSEČNE PLATE U SRBIJI

PROSEČNE PLATE U IT SEKTORU SU TRI PUTA VEĆE OD PROSEČNE PLATE U SRBIJI

U MARTU 2023. GODINE NAJVIŠA PROSEČNA NETO ZARADA OD 262.778 DINARA ZABELEŽENA JE U IT DELATNOSTI, ŠTO JE 3 PUTA VIŠE OD PROSEČNE NETO ZARADE U REPUBLICI, I ČAK 5 PUTA VIŠE OD DELATNOSTI SA NAJNIŽOM PROSEČNOM ZARADOM.

Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, u martu 2023. godine najveća prosečna neto zarada posmatrano po oblastima je iznosila 262.778 dinara, i to kod onih zaposlenih koji su se bavili računarskim programiranjem i konsultantskim uslugama vezanim za tu oblast. Brojke pokazuju da je zanimanje programera najplaćenije na tržištu rada u Republici Srbiji, dok je najniža prosečna neto zarada u martu 2023. godine iznosila 47.502 dinara u oblasti ostale lične uslužne delatnosti (to su uglavnom zanimanja pranje i hemijsko čišćenje tekstilnih i krznenih predmeta, frizerske, kozmetičarske, pedikirske, pogrebne usluge), što je za oko 40 hiljada dinara niže od prosečne neto zarade na republičkom nivou koja je iznosila 85.485 dinara.

O shvatanju raspodele plata u Srbiji pomaže posmatranje medijalne neto zarade, koja je iznosila 64.363 dinara, što znači da je polovina od ukupnog broja zaposlenih ostvarila zaradu koja je manja od ovoga. Pet delatnosti u kojima su prosečne neto plate ispod medijalne neto zarade su pripremanje hrane i pića (47.631 dinara), usluge smeštaja i ishrane (51.415 dinara), proizvodnja odevnih predmeta (55.116 dinara), specijalizovani građevinski radovi (59.240 dinara) i sport i rekreativne delatnosti (61.890 dinara).

Pri analizi i promeni veličina poput plata bi trebalo posmatrati i nominalne i realne promene. Posmatranje samo nominalne promene može dovesti do pogrešnih zaključaka i predstavljati osnove za manipulaciju veličinama, jer nije sagledan opšti rast nivoa cena (inflacija). Takođe, tehnički je bitno naglasiti razliku između procenta (%) i procentnog poena (p. p.) – kada govorimo o stopi rasta plata u određenoj godini to izražavamo u %, i ako je bila na primer 7%; a prethodne godine stopa rasta je bila 4%, ispravno je reći da je stopa rasta plata u tekućoj godini veća za 3 p. p, a ne za 3%.

Stvarnu sliku o stanju prosečnih neto plata u Srbiji pokazuju realnih indeksi zarada, koji mere realno povećanje, odnosno smanjenje plata u odnosu na isti mesec prethodne godine. U martu 2023. godinu u odnosu na godinu dana pre, prosečne neto plate su realno manje za 1,5%. Beleži se realan pad zarada od približno 25% kod zaposlenih u oblasti telekomunikacija i  kinematografskoj i televizijskoj produkciji. Realan rast plata za preko 4% ostvarili su zaposleni koji rade u oblastima: upravljanja otpadom, proizvodnjom motornih vozila, eksploatacijom ruda metala, ostalim prerađivačkim delatnostima, oblasti kockanja i klađenja i putničkim agencijama. Najveće realno povećanje neto plate za 7% ostvarili su zaposleni u delatnosti proizvodnje tekstila.

Iako su u delatnosti računarskog programiranja i konsultantskih usluga prosečne plate daleko najveće, ostvaren je realan pad plata za približno 6% u odnosu na mart prethodne godine, dok je u delatnosti sa najnižom neto platom koja obuhvata ostale lične usluge poput frizerskih i kozmetičarskih usluga došlo do realnog pada od 2,5%.

Autor: Institut za razvoj i inovacije

Izvor podataka: Republički zavod za statistiku, Istraživanje o zaradama, mart 2023.

Kontakt: iri@iri.rs

Pošalji komentar