Недостатак кадрова за подршку развоја предузетништва

На основу искуства у спровођењу пројеката и програма подршке предузетницима, пре свега младима и женама,…

На основу искуства у спровођењу пројеката и програма подршке предузетницима, пре свега младима и женама, Институт за развој и иновације је изнео став да је приметан недостатак кадрова који се професионално баве подршком предузетницима у развоју њихових бизнис идеја. 

На основу јавно доступних података, уочава се све већа подршка, како материјална тако и менторска, у оквиру иновационог екостартап система. Ипак, то се не може тврдити у случају подршке традиционалном предузетништву које, за разлику од стартап идеја, није скалабилно и често представља најбоље решење за унапређење материјалног положаја угрожених група становништва на тржишту рада. 

Поред новчане помоћи и субвенција које предузетници добијају од стране државних институција, друга врста подршке у смислу развоја бизниса није присутна, или је присутна на нивоу који не задовољава потребе предузетника да своју бизнис идеју учине одрживом и постану економски независни појединци. 

Потребе предузетника у првој фази развоја бизниса 

О искуствима и потребама за изградњу кадрова коју пружају подршку традиционалним предузетницима је на Пословном форуму у Брчком, у име Института за развој и иновације, говорио Ненад Јевтовић. Представио је досадашње резултате рада на пројектима Института за развој и иновације који пружају подршку традиционалном предузетништву. 

Посебан фокус је стављен на искуства приликом избора предузетника који су учесници програма подршке, као и на типове вештина који су им потребни приликом развоја бизнис идеја. Досадашња искуства показују да је предузетницима најпре потребна подршка у развоју бизнис идеје и то на што бржи улазак у процес тестирања производа или услуге коју развијају. Затим им је потребна помоћ у брендирању бизниса, као и израда маркетинг стратегије и промоцији бизниса. 

Пословни форум за фирме из Брчког и Лознице 

Пословни форум за фирме из Брчког и Лознице је представљао прилику да се окупљени представници државних органа, предузетници, али и незапослени у цивилном сектору окупе и поделе изазове са којима се суочавају. 

Форум је отворио градоначелник Брчко дистрикта Синиша Милић, док су се испред Развојно-гарантног фонда Брчко и Послово-предузетничког инкубатора у Лозници обратили Индира Левић Мухаремовић и Бојан Лучић. Директор Института за развој и иновације, Ненад Јевтовић, као представник трећег партнера на пројекту NESESER је говорио о развоју и успостављању пословно-предузетничких инкубатора у Брчком и Лозници. 

Пројекат „NEwly established Start-up Enterprise SERvices – NESESER“ се имплементира у oквиру ИПА програма Прекограничне сарадње Србија – Босна и Херцеговина 2014–2020. Уговорно тело овог пројекта je Mинистарство финансија Републике Србије, а спроводи се уз финансијску подршку Европске уније. 

Слика: Развојно-гарантни фонд Брчко дистрикта

Повезани садржај

ПРЕДУЗЕТНИШТВО

За изградњу предузетничких инкубатора су потреби посвећеност, људи и време
Без синергије и договора доносилаца одлука, напори на успостављању иновационог екосистема могу пропасти.

ЖЕНСКО ПРЕДУЗЕТНИШТВО

Међу младим предузетницима у Србији свака трећа особа је жена
Панел дискусија имала је за циљ да мотивише успешне предузетнице, учеснице пројекта „Економски снажне!“ за даљи рад на својим предузетничким идејама.

ЖЕНСКО ПРЕДУЗЕТНИШТВО, МЛАДИ

NESESER
Општи циљ пројекта је подстицање заједничког прекограничног економског потенцијала за самозапошљавање.

Koristimo kolačiće kako bi pružili optimalno korisničko iskustvo prema Uslovima korišćenja.