-
МОЖЕМО ЛИ ДА ЗАШТИТИМО И ОБНОВИМО НАШЕ РЕКЕ И ВЛАЖНА СТАНИШТА ДО 2030?
ЕУ мисије представљају један од начина на који се Европска унија тренутно бави неким од највећих савремених изазова и формулише акције од којих се очекује да произведу сврсисходна решења и значајне исходе.
-
ПОГЛЕД НА ЗАПАДНИ БАЛКАН ИЗ 2089. ГОДИНЕ – ТРЖИШТЕ РАДА НИКАДА НЕ ГРЕШИ
У мају 2089. године, у оквиру филмског фестивала на Азурној обали, награду у конкуренцији за најбољи документарни филм добила је млада ауторка Фатма Кадиа.
-
НАУКА У ЈАВНОМ ИНТЕРЕСУ, ИЛИ НАУКА ЗА ЛИЧНИ ЏЕП?
Грађанска наука односи се на учешће грађана и других не-експерата у свим могућим фазама истраживања и производње научног знања.
-
ERA ПРИОРИТЕТИ – ПРОШЛОСТ, САДАШЊОСТ И БУДУЋНОСТ
Европски истраживачки простор (енг. European Research Area – ERA) је иницијатива Европске уније намењена стварању бољег окружења за истраживање и иновације широм Европе кроз подстицање усклађених политика у домену истраживања и иновација.
-
МАРИЈАНА МАЦУКАТО И СРБИ – НЕМАМО МИ ЦИПЕЛЕ ЗА ТО
Маријану Мацукато је најбоље читати на плажи, или је пак то само моје искуство.
-
ДЕОКУПАЦИЈА ВРЕДНОСТИ: ПРИКАЗ КЊИГЕ VALUE OF EVERYTHING (2018)
„Често нас критикују због плата, aли нe кажу да нам је приход по запосленом највећи у грани. Наши људи су међу најпродуктивнијима на свету“.
-
ОБНОВИМО ЈАВНИ ИНТЕРЕС: ПРИКАЗ КЊИГЕ „ЕКОНОМИЈА СА МИСИЈОМ“ (2022)
Глобално загревање, уништење биодиверзитета, неиздрживи раст неједнакости и друштвених тензија последице су структурних фалинки капитализма.
-
МИТОЛОГИЈА И МИТОЛОВ: ПРИКАЗ КЊИГЕ ПРЕДУЗЕТНИЧКА ДРЖАВА (2013)
Свака базична прича тежи да из свог угла опише стварност, њене законитости и представи је као нешто што се подразумева. Такве приче називамо идеологијама.
-
Шта је капитал?
Иако се појам капитала јавља у готово свим важним економским дебатама, уџбеницима и дневнополитичким питањима, чини се да је схватање капитала потпуно произвољно. Новац, машине, алати, имовина, богатство и финансијски деривати – избор је на читаоцу! Да ли је заправо тако једноставно?
-
ИМА ЛИ РАЗВОЈА БЕЗ ДОМАЋИХ ИНВЕСТИЦИЈА? МОЖЕ ЛИ СРПСКА ЕКОНОМИЈА ИМАТИ ОДЛИКЕ РАМОНДЕ?
Уз незаобилазне пост(пред)изборне теме које диктирају политичари, а којима се медији и целокупна јавност баве, две теме су још узбуркале јавност – избор песме која ће представљати Србију на Евровизији, као и питање ниских домаћих инвестиција.
-
ЕКОНОМСКА ОНКОЛОГИЈА: ПРИКАЗ КЊИГЕ THE BIG CON (2023)
Како претерана зависност од консалтинг агенција онеспособљава државе, смањује њихов капацитет и угрожава јавни интерес?
-
Незнање је моћ
Друштвена функција науке се огледа у повећавању разумевања стварности производњом знања. У јавном интересу је да се то знање, између осталог, искористи за умањивање незнања или популарно, за „подизање друштвене свести”.
-
Да ли су потребне нове правне форме за пословне субјекте у Србији? Да ли и то можемо да злоупотребимо?
Да ли су за унапређење пословног окружења и привредног раста у Републици Србији потребне нове правне форме за пословне субјекте, као што су стартапови или фирме основане од младих који тo чине први пут?
-
Za razvoj preduzetništva su ključni ljudi sa znanjem i voljom
Žan-Pjer Maričić, voditelj projekta u Preduzetničkom inkubatoru BIOS (koji uspešno posluje 20 godina i nalazi se u Osijeku) kako i sam navodi u intervjuu, imao je šarenoliko obrazovanje.
-
Зелени техноцентризам и технооптимизам
Почнимо са општеприхваћеном чињеницом – технолошки друштвени утицај не постоји. Другим речима, технологија је сама по себи друштвено неутрална.
-
ИЗ СРБИЈЕ ГОДИШЊЕ ЕМИГРИРА ГРАД ВЕЛИЧИНЕ БОРА
Миграције у Србији и на простору Западног Балкана су се убрзале као последица економских кретања на која утичу односи и стање у највећим државама и економијама Европске уније.
-
Шта возе прави мушкарци?
Док седимо на клупи, поред нас пролази мушкарац средњих година користећи једно од најновијих и тренутно, вероватно најомраженијих видова транспорта – електрични тротинет
-
ШТА ЗНАЧИ ПРИРОДА?
О концепту природе се дискутовало вековима а његово значење се мењало са различитим перспективама и дефиницијама разматраним од стране разних научника и филозофа; али такође и кроз општу заступљеност у свакодневном говору.
-
КОЛИКО ПАРА, ТОЛИКО ЕКОЛОГИЈЕ?
Као један од основних разлога за мањкавост системских и индивидуалних активности на пољу заштите животне средине у региону, редовно се провлачи материјална заосталост за „светом“ (западним светом) јер наводно, не можемо да бринемо о некаквој екологији ако не достигнемо одређени материјални стандард.
-
ЕКОЛОШКИ СВЕСНИ – ЕКОЛОШКИ АКТИВНИ?
Често чујемо у јавном дискурсу да је недовољно развијена еколошка свест главни или један од главних разлога пасивности грађана у контексту заштите животне средине.
-
ЕКОНОМИЈА И БЛЕД
Битно је да дигитализација продре у све поре друштва, јер она олакшава пословање јавном и приватном сектору, али и свакодневни живот грађанима.
-
КО ТО ЖЕЛИ ПРЕКВАЛИФИКАЦИЈЕ И ПЛАТУ ОД 100 ХИЉАДА ДИНАРА?
У клинчу између два става, првог да млади не желе да раде и да је некада омладина била боља; и другог, да млади немају могућност да се запосле нити им се нуде достојанствени послови и плата; тешко је имати улогу непристрасног тумача и истраживача.
-
КАКО СВИ КОЈИ ЖЕЛЕ ДА БУДУ ДИГИТАЛНИ ГРАЂАНИ, ТО И ПОСТАНУ?
Информационо-комуникационе технологије су постале саставни део живота већине нас и њихов пробој у наше животе ће се наставити у будућности.
-
КОЛИКО ЋЕ ЂАКА ДОБИТИ КЊИЖИЦУ 28. ЈУНА 2089? ЗНАЈУ САМО ТРЖИШТЕ РАДА И ДЕПОПУЛАЦИЈА
Раст учешћа жена на тржишту рада у свету, па тако и у Републици Србији, је поред несумњиво позитивних ефеката на раст и развој привреде, унапређење животног стандарда и смањење ризика од сиромаштва, имао и своје негативне ефекте.
-
НАВАЛИЛА ИНФЛАЦИЈА КАО СМРТ НА БАБУ
Није заштитила ауторска права, а ја не бих да их нарушим, па прво да нагласим да је наслов текста фраза која је потекла од бабе.
-
Да ли је инфлација лична ствар и кога највише боли?
Инфлација је једна од ствари која занима готово свакога, јер се тиче свачијег џепа, али и тога колико са платом или пензијом можете да купите мање него пре.
-
Иде Миле, и еспресо пије
Иде Миле, и збуњен је. Не зна Миле од бројки које чује и свега што је у два века претурио преко главе, да ли се живи боље или горе у његовом месту него другде по Србији.
-
Студенти које су појели скакавци
Студенти које су појели скакавци су студенти који су уписали и завршили факултете за чијим кадровима не постоји потреба на тржишту рада, или пак не постоји потреба за толиким бројем дипломаца тог факултета.
-
Коме требају државе у којима нико не жели да живи?
Број дозвола за боравак у Европској унији од годину дана и дуже за грађане земаља западног Балкана у 2013. износио око 56 хиљада, а у 2018. око 154 хиљаде. Ово су званични подаци Евростата, и показују да је готово три пута више дугорочних дозвола издато у 2018. години но само пет година раније.