Požari na otvorenom kao ekološki, ekonomski i društveni problem

Požari na otvorenom više nisu samo prirodni, već postaju i društveni fenomen. Iako se uglavnom…

Požari na otvorenom više nisu samo prirodni, već postaju i društveni fenomen. Iako se uglavnom prikazuju kroz spaljenu površinu, njihove posledice su daleko kompleksnije od te jedne informacije. Požari na otvorenom kao društveni fenomen se mogu posmatrati, između ostalog, i kroz ekonomske troškove.

Prema Meier et al. (2023), u Južnoj Evropi od 2011. do 2018. godine, prosečno smanjenje godišnje stope rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) za regione koji su pretrpeli minimum jedan požar je iznosilo 0,11–0,18%. Za prosečnu sezonu požara na otvorenom u Južnoj Evrope dođe do godišnjih gubitaka od 13 do 21 milijardi evra. Kako je Evropa  kontinent koji se najbrže zagreva, uticaj na BDP će biti još veći, što će dovesti do još većih ekonomskih gubitaka.

Međunarodna konferencija o požarima na otvorenom u Institutu za razvoj i inovacije

U Institutu za razvoj i inovacije, 4. juna 2026. godine, održana je međunarodna konferencija RES2FIRE, posvećena prevenciji i upravljanju požarima na otvorenom.

Tokom konferencije, evropski stručnjaci su govorili o proceni rizika, sistemima ranog upozorenja, edukaciji stanovništva i jačanju otpornosti zajednica na sve učestalije i intenzivnije požare. Događaj je bio prilika za razmenu znanja, iskustava i primera dobre prakse, kao i za jačanje saradnje među partnerima i ekspertima iz ove oblasti.

U okviru projekta, poseban fokus stavljen je na procenu ekoloških i socio-ekonomskih posledica požara na otvorenom na pilot područjima. Institut za razvoj i inovacije, zajedno sa partnerima, izrađuje studiju koja će doprineti boljem razumevanju ekonomskih posledica požara u pilot područjima – uključujući štete po prirodne resurse, lokalnu ekonomiju, infrastrukturu i stanovništvo.

U narednom periodu, aktivnosti projekta RES2FIRE biće usmerene i na razvoj webGIS alata za podršku donošenju odluka u oblasti upravljanja rizikom od požara na otvorenom. Alat će omogućiti prikaz mapa opasnosti i rizika, kao i relevantnih podataka za pilot područja, kako bi se unapredili planiranje, prevencija i smanjenje posledica požara.

Konferencija je pokazala da se požari na otvorenom moraju sagledati kroz njihove ekološke, društvene i ekonomske posledice. Razmena znanja među stručnjacima doprinosi boljoj proceni rizika, efikasnijoj prevenciji i jačanju otpornosti zajednica, a sve sa ciljem minimiziranja ekonomskih posledica po celokupno društvo.

Slika: Institut za razvoj i inovacije

Povezani sadržaj

KLIMATSKE PROMENE

Klimatske promene i šumski požari: Razvoj održivih rešenja za budućnost
Fokus projekta je na katastrofe izazvane šumskim požarima kao posledica sve većeg uticaja klimatskih promena.

KLIMATSKE PROMENE

Požari: Društveni fenomen i ekonomske posledice
Na globalnom nivou, štete od požara procenjuju se na oko 250 milijardi dolara godišnje, što je 3 puta više nego pre 20 god.

KLIMATSKE PROMENE

Požari na otvorenom – problem koji zahteva sistemska rešenja
Zaključak je da tehnička rešenja za sprečavanje i ublažavanje požara postoje, ali je ključni izazov njihova dugoročna i sistemska primena i održavanje.

Koristimo kolačiće kako bi pružili optimalno korisničko iskustvo prema Uslovima korišćenja.